BADANIE KLESZCZA


Nawet, co trzeci kleszcz jest nosicielem patogenów wywołujących groźne choroby (borelioza, babeszjoza, bartonelloza). W Polsce notuje się rocznie 3,6 tys. przypadków zachorowań na boreliozę. Wczesna diagnostyka daje największą szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia i uniknięcia uciążliwych powikłań. 

Kleszcze są nosicielami chorobotwórczych bakterii i pierwotniaków wywołujących u człowieka groźne, często przewlekłe choroby. Do najczęstszych należy borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme), spowodowana przez bakterie Borrelia burgdorferi. Charakterystyczne dla tej choroby jest rumień wokół miejsca ugryzienia, gorączka, osłabienie, bóle mięśni i stawów.

Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie nie tylko ze względu na powikłania, ale też na czas i koszty leczenia tego schorzenia. W pierwszej fazie zaraz po tym jak na ciele pojawi się rumień choroba jest łatwa do wyleczenia, jeśli jednak dojdzie do powikłań, leczenie staje się utrudnione, długotrwałe i kosztowne.

Zdaniem wielu specjalistów lekarze pierwszego kontaktu zbyt pochopnie zalecają swoim pacjentom kurację antybiotykową po każdym ugryzieniu przez kleszcza. Lekarz powinien zastosować antybiotyk wówczas antybiotyk wówczas, gdy wokół ugryzienia pojawi się duży, bolesny odczyn.

Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentów pierwsze stadium boreliozy przebiega bezobjawowo. Rozwiązaniem ułatwiającym podjęcie decyzji o zastosowaniu leczenia jest zbadanie samego kleszcza, czy był nosicielem boreliozy oraz innych chorób.

Specjaliści Centrum Badań DNA opracowali metodę pozwalającą na zbadanie samego kleszcza metodą Real Time PCR.  Metoda ta polega na wykryciu materiału genetycznego patogenów, którymi kleszcz mógł być nosicielem.

Kleszcza prosimy przesyłać wraz z wypełnionym formularzem. Jest to niezbędne do przyjęcia zlecenia.

Kleszcza należy przesyłać na zwilżonym płatku kosmetycznym w jałowym pojemniku lub w woreczku strunowym.

FORMULARZ

Nasz oferta usług obejmuje następujące testy:

Panel infekcji odkleszczowych - pełny
  Panel infekcji odkleszczowych - rozszerzony
Panel infekcji odkleszczowych - podstawowy
Badanie kleszczy na obecność Borrelia burgdorferi
  Badanie kleszczy na obecność Borrelia burgdorferi + wirus KZM
Badanie kleszczy na obecność Babesia divergens (babeszjoza)
Badanie kleszczy na obecność Bartonella henselae
Badanie kleszczy na obecność Anaplasma phagocytophilum
Badanie kleszczy na obecność Mycoplasma pneumoniae
Badanie kleszczy na obecność Toxoplasma gondii

Twitter