Test HPV – badanie 28 typów wirusa - Test na HPV

Test HPV polega na jednoczesnym wykrywaniu i analizie jakościowa 28 różnych genotypów wirusa HPV (19 typów wysokiego i 9 typów niskiego ryzyka), które mogą wpływać na rozwój raka szyjki macicy bądź infekcji przenoszonych drogą płciową.

Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV (Human Papilloma Virus) jest szeroko rozpowszechniony wśród ludzi. Do zakażenia, które często jest bezobjawowe, może dojść drogą płciową lub w wyniku kontaktu skórnego. Szczególnie niebezpieczne są zakażenia okołoporodowe, które zagrażają zdrowiu i życiu płodu, dlatego test na HPV szczególnie polecany jest dla kobiet planujących ciążę.

Znanych jest około 250 genotypów wirusa HPV, w tym 40 powodujących zakażenia narządów moczowo-płciowych. Większość z nich nie ma znaczenia klinicznego, ponieważ nie powodują objawów i ustępują samoistnie.

Jednakże długotrwała infekcja tzw. genotypem wysokiego ryzyka (onkogennym) może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, pochwy lub sromu u kobiet lub raka prącia u mężczyzn. Za zakażenia onkogenne odpowiadają w 70% genotypy 16 i 18 HPV.

Zakażenia wirusami HPV o genotypach tzw. niskiego ryzyka mogą powodować natomiast zmiany skórne objawiające się jako brodawki skórne (mogą pojawiać się wszędzie, ale najczęściej na rękach), płciowe oraz kłykciny kończyste. Są one łatwe do leczenia i nie stanowią ryzyka rozwoju nowotworu.

Test HPV 28 to analiza aż 28 genotypów wirusa HPV (19 typów wysokiego i 9 typów niskiego ryzyka), które mogą wpływać na rozwój raka szyjki macicy bądź infekcji przenoszonych drogą płciową. Wykonanie testu na HPV może dać szanse na uniknięcie rozwoju raka szyjki macicy poprzez skuteczną profilaktykę.

Test HPV 28 obejmuje:

19 typów wysokiego ryzyka: 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 69, 73, 82
9 typów niskiego ryzyka: 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70

Dlaczego warto wykonać test HPV 28:

– Test na HPV pozwala na wykrycie i identyfikację aż 28 typów wirusa z jednej próbki w pojedynczej reakcji
– skuteczna profilaktyka u osób posiadających onkogenne typy wirusa HPV pozwala zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy
– badanie genetyczne na obecność HPV zapobiega poważnym wadom rozwojowym płodu u kobiet w ciąży
– test HPV 28 charakteryzuje się wysoką czułością, która przekłada się na pewne wyniki.

Kto powinien wykonać test HPV 28:

– każda kobieta i mężczyzna aktywni seksualnie, nawet jeśli współżyją tylko z jednym partnerem
– test na HPV jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży lub planujących powiększenie rodziny

Materiał do badań: wymaz z szyjki macicy, próbki z cytologii cienkowarstwowej na płynnym podłożu, u mężczyzn wymaz z rowka zażołędnego
Sposób przesłania: temperatura pokojowa
Metodyka badań: jakościowo multiplex PCR
Czas realizacji: do 10 dni roboczych

 

Google+
Twitter
Youtube
Pinterest
Blogger